Není blade jako blade ! Představujeme Sdílenou Infrastrukturu PowerEdge C

Neboli - nepleťme si Shared Infrastrure s Blade technologií.

Navazující článek o Blade technologiích. https://optimalizovane-it.cz/servery/blade-servery-pro-koho-jsou-urceny-jake-maji-vyhody-a-nevyhody.html Blade řešení, které jsme si popisovali jsou určeny pro enterprise podniky, které hledají vysokou hustotu, nízkou spotřebu a jednoduchou správu prostředí. Jsou zde ale také podniky nové éry WEB 2.0 poskytující tzv. cloud. Web hosting, server hosting, free mail, Software-as-a-service atp. pro tento typ zákazníků vznikla před cca 5ti lety separátní divize v Dellu DataCenter Solutions (DCS). Tato skupina má na starosti kolem 20 zákazníků celosvětově. Obecně jsou to firmy vyznačující se instalovanou bází přesahující 100 000 serverů. Jejich vysoká dostupnost je posunuta na software úroveň, např. dobře známý systém vynalezený Dougem Cuttingem - Hadoop. Patří mezi ně giganti typu Facebook, Microsoft, atp. Pro tyto zákazníky jsme vytvořili skupiny vývojářů a designerů, kteří vyvíjejí servery přímo pro ně. Tito zákazníci se vyznačují jednorázovými objednávkami přesahujícími 10 000 serverů, proto se také vyplatí, aby měli tuto zvláštní péči. Design těchto řešení byl tak zajímavý, že někteří výrobci ho začali kopírovat. Před dvěma lety jsme zjistili, že to co je dobré pro “velké kluky” může být zajímavé i pro spoustu menších lokálních cloud firem. Co tyto firmy mají ale všechny společné je výhradní podíl OPEX nákladů za el. energii. Vytvořili jsme tedy novou řadu serverů, kterou označujeme PowerEdge C (jako Cloud)

Jednoduché zadání DCS :

Vytvořit servery, které mají obrovskou hustotu a velice nízkou spotřebu (pokud jsem schopen ušetřit biť 1W/server, může to být klidně 100KW úspory v celém DC, tím výrazně snížit OPEX ! Navíc nejde samozřejmě jen o spotřebu, ale s tím spojené chlazení. Servery nepotřebují vysokou dostupnost. Nepotřebují sofistikovaný management. Musejí být ale naopak otevřeny externím konektivitám pro použití jakýchkoli switchů. Nepotřebují certifikace na spousty OS většinou stačí Linux/windows a pouze aktualní verze, (max N-1). Nepotřebují také certifikace a schopnosti připojit se např. na FC SAN infrastrukturu ta je pro tyto instalace příliš nákladná, nehledě na to, že hadoop systém a jemu podobné pracují primárně s lokálním úložištěm přímo v serveru. Přirovnání : Je to podobné jako, když jste byli malí a maminka vám koupila kolo plné různých “serepetiček”, ale vy jste přece chtěli závodní kolo, být co nejrychlejší = kolo muselo být lehčí. Odstrojili jste tedy blatníky držáky zvonek atp. aby kolo vážilo co nejméně a to byl pak teprve ten správný závoďák ! Servery DCS skupiny a PowerEdge C se přesně drží tohoto modelu. Jsou designovány maximálně v poměru Výkon/Spotřeba.

Nová třída serverů označovaná jako Shared Infrastructure (Sdílená infrastruktura)

SI má s blades podobné prvky : chasses s sdílenými napájecími zdroji, ale tím tato podobnost končí. Typickým zástupcem v portfoliu Dell je např. PowerEdge C6100 (INTEL) nebo C6105 (AMD)

Jedná se o Serverový systém do 2U a 4x nezávislý Server. Servery mají jak vidíte vyvedeny eth. konektory zezadu pro připojení pro ext. switch. Rozšiřující karty, musí být LOW PROFILE, nicméně jsou to standardní PCI-E. HDD konektivita je realizována napevno 1:3 v případě 12 HDD (3,5” na obrázku) varianty nebo 1:6 v případě 24 HDD (2,5”). Tento server je tedy naprosto nevhodný např. pro virtualizaci se sdíleným diskovým prostorem. Na disky ve předu není možné přistupovat ze všech serverů, jako to vyžaduje sdílené úložiště. Zde jsme schopni dostat až 20 Serverů do 10U (blades 16 do 10U)

System pro maximalizaci jader do U je zase PowerEdge C6145

Tento 2x 4CPU server dokáže díky nejnovější AMD Buldozer technologii dostat až 128 Jader do 2U ! Toto je největší hustota jader v x86 platfomě na světě. Tento server se právě proto používá pro HPC prostředí.

Dalším stupněm je tzv. Physicalization (tedy opak virtualizace) – Microservery

Je to systém vytvořený hlavně pro web servery a separátní pronajímané servery v cloudu. Jedná se o velice malé jak velikostí tak výkonem servery (typicky se jedná o 1xCPU počítačové řady, nikoli serverové) s cílem dostat co nejvíce serverů do min. U. Zástupce v Dellu této třídy serverů je třeba C5020 (Intel) nebo C5025 (AMD)

Tyto microservery obsahují v sobě 1-4 HDD žádnou rozšiřitelnost o ext. karty a 2x eth. Tímto systémem dostaneme až 36 Serverů do 9U !

Autor: Ondřej Bačina

Next Post Previous Post